Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /home/czarnaewa/ftp/oszukany/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 354
Rady psychologa

Portal o pracy w kraju i za granicą

Rady psychologa

 Naciągacze posługują sie kilkoma psychologicznymi chwytami, aby skutecznie sie przed nimi bronić, warto sie z nimi zapoznać:
 1. Sztuka selekcji
  Oszust dokonuje wyboru, które z informacji o firmie powinien przekazać swojej ofierze. Zwykle przy zwieńczeniu rozmów, kiedy dochodzi do podpisania umowy, orientujemy sie, że warunki jej zawarcia znacznie odbiegają od początkowych ustaleń. Naciągacze stosują tu chwyt, który w psychologii nazywa się "myleniem".
 2. Siła autorytetu
  Ludzie czują respekt do osób o wyższym statusie społecznym. Mamy skłonność do ulegania ogólnie uznanym autorytetom, a oszuści sprytnie to wykorzystują. Osoba o dobrym wizerunku, zadbana i nienagannie ubrana wzbudza naszą akceptacje i zaufanie.
 3. Słowo o bezradności
  Osoby bezrobotne, zapożyczone lub znajdujące sie w trudnej sytuacji życiowej traktujż każdą oferte pracy jako ostatnią deske ratunku. Najcześciej podejmują posade nie zważajac na nic.
 4. Oszust z dyplomem
  Kłamcy i oszuści to specjaliści od autoprezentacji. Stosują psychomanipulacje, zwracają uwage otoczenia cechami charakteru uznawanymi przez ogół za pozytywne, czyli takie jak: zaradność, stanowczość, siła przebicia, a czasami uprzejmość i inteligencja. Aby nie wpaść w sidła "wyspecjalizowanego" oszusta, potrzeba nieraz wielkiej odwagi i dużego dystansu do sprawy.
 5. Pośpiech - twój wróg
  Pośpiech to jeden z najwiekszych wrogów przy podejmowaniu ważnych decyzji. Powinniśmy mieć raczej dużo czasu na zastanowienie, a nawet na porade u zaufanej nam osoby. Szybkie i nierozważne zaangażowanie sie nie zawsze prowadzi do pozytywnego rozstrzygniecia sprawy.
 6. Posłaniec dobrych wieści
  "Nie mam pracy, o którą sie Pan starał, ale mam dobrą wiadomość..." - mówią naciągacze. Kwitowanie negatywnej wypowiedzi dobrą nowiną podnosi dobry nastrój, a oszust zyskuje przychylność ofiary. Silny, pozornie optymistyczny sygnał krepuje zdolność logicznego myślenia.
 7. Nie mam wiecej pytań
  Narzucenie z góry jakiegoś twierdzenia jako rzeczy ogólnie uznawanej zabija naszą czujność. Stwierdzenie: "Na pewno pan już o tym słyszał" wywołuje lęk i wstyd z powodu naszej niewiedzy i powstrzymuje przed formułowaniem kolejnych pytań. W takiej sytuacji najlepsze są zachowania asertywne, jasno i stanowczo wyrażające oczekiwania i żądania.


comments

Właścicielem portalu jest Ewa Urbańska - Orneta - www.urbanska.info

Top Desktop version