Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /home/czarnaewa/ftp/oszukany/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 354
Poznań: Szukasz pracy za granicą, uwaga na oszustów!

Portal o pracy w kraju i za granicą

Poznań: Szukasz pracy za granicą, uwaga na oszustów!

Oszust oferujący atrakcyjną pracę za granicą został zatrzymany przez wielkopolskich policjantów. 29-letni Tomasz Cz., bez koncesji prowadził biuro pośrednictwa pracy oferując zatrudnienie w Wielkiej Brytanii. Za usługę pobierał 900 zł, jednak już na miejscu oferta okazywała się fikcją. Mężczyzna mógł oszukać ponad 100 osób z całej Polski.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kole zatrzymali 29-letniego Tomasza Cz., który oferował zatrudnienie w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna ten prowadził biuro pośrednictwa pracy, jednak odebrano mu stosowna koncesję. Same oferty okazywały się fikcyjne.

Za usługę Tomasz Cz. pobierał 900 złotych od osoby. Klienci pseudo-biura wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, jednak na miejscu okazywało się, że nikt nie oferował im legalnego zatrudnienia.

W tej chwili policjanci przesłuchali niemal 40 poszkodowanych osób, a w trakcie przeszukania pomieszczeń biura zabezpieczyli w sumie 138 umów o pracę. Pokrzywdzonych, z terenu całej Polski, może być więc znacznie więcej. Tomaszowi Cz. postawiono zarzut popełnienia przestępstwa wielokrotnego oszustwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. "Pośrednik" został już tymczasowo aresztowany.

Okazuje się jednak, że jest możliwa weryfikacja prawdziwości anonsu o pracę. Każdy pośrednik zatrudnienia w kraju lub za granicą musi legitymować się specjalnym certyfikatem, wydanym przez Ministerstwo Pracy. Lista takich firm jest ogólnodostępna pod adresem internetowym: www.kraz.praca.gov.pl, w zakładce: "Wykaz Agencji Zatrudnienia". Przy każdym podmiocie wyszczególnione są rodzaje przyznanych certyfikatów: na prowadzenie między innymi pośrednictwa pracy na terenie Rzeczypospolitej, pośrednictwa obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych lub pracy tymczasowej. Dodatkowo wskazany jest adres agencji zatrudnienia oraz numer rejestru. Zanim więc zdecydujemy się skorzystać z jakiegokolwiek anonsu o pracę, nawet brzmiącego bardzo atrakcyjnie, warto poświęcić kilka minut na sprawdzenie wiarygodności ogłoszeniodawcy.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do osób, które zostały oszukane przez biuro pośrednictwa pracy w Kole, prowadzone przez zatrzymanego, o kontakt osobisty w Komendzie Powiatowej Policji w Kole, ul. Sienkiewicza 14 lub pod numerem telefonu (063) 26-18-294 (czynne 7.30-15.30), (063) 26-18-211 lub pod bezpłatną infolinię 0800 130 334 (czynne całą dobę).

http://www.policja.pl/index.php?dzial=1&id=2014

comments

Właścicielem portalu jest Ewa Urbańska - Orneta - www.urbanska.info

Top Desktop version