Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /home/czarnaewa/ftp/oszukany/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 354
Na co zwracać uwagę?

Portal o pracy w kraju i za granicą

Na co zwracać uwagę?

Jeśli dana agencja chce od ciebie pieniądze, zastanów sie!

Według ustawy opłaty mogą być pobierane jedynie za faktyczne koszty wysłania danej osoby do pracy, np. opłaty wizowe, koszty przejazdu, ubezpieczenia, badania lekarskie itp. Koniecznie sprawdz, czy opłaty, które Ci przedstawia poorednik, nie są zawyżone. Wiedz, że nie musisz płacić żadnych przedpłat, kaucji, kosztów wynagrodzenia pracowników, usług pocztowo-telekomunikacyjnych ani opłat eksploatacyjnych. Pośrednik nie ma prawa domagaa sie jakichkolwiek kwot z tytułu rekrutacji. Zwróć uwage na to, żeby jeszcze w kraju podpisać z agencją umowe o prace. Najlepiej sprawdz Roz. 16, art. 85, ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia. Tam wyszczególniono, co powinno znajdować sie w danej umowie o prace, są to miedzy innymi:

 • dokładna nazwa i adres pracodawcy zagranicznego,
 • okres, rodzaj i warunki pracy oraz opis świadczen socjalnych nam przysługujących,
 • zasady i warunki ubezpieczenia,
 • nasze obowiązki i uprawnienia oraz obowiązki i uprawnienia pośrednika,
 • zakres odpowiedzialnooci cywilnej stron oraz inne zobowiązania,
 • dokładnie wyszczególnione opłaty, jakie były od nas pobierane
Pośrednicy-oszuści
Jak nie dać się oszukać?

 Wielu oszustów bazuje na naiwności i pośpiechu osób marzących o szybkim wyjeździe za granicę.

Pamietaj - nic nie chroni lepiej niż odrobina ostrożności i zasada ograniczonego zaufania. Ale łatwo powiedzieć, a oszust ponagla nas mówiąc że liczba miejsc ograniczona.

Na co zwracamy szczególną uwagę:

 Wiele osób chce sie dorobić na ludziach pragnących podjąć prace za granicą. W ramach pośrednictwa pracy proponują im fikcyjne umowy, obiecują złote góry, a tak naprawde to tylko zabierają im resztke pieniedzy i nadziei. Jak sie bronić przed oszustami?

 • Sprawdź czy pośrednik posiada odpowiedni certyfikat (link do strony obok)
 • Jeśli w ogłoszeniu podany jest tylko telefon komórkowy, bezwzglednie domagaj sie podania także dokładnego adresu pośrednika
 • Pamietaj, że polski pośrednik nie ma prawa do pobierania opłat za załatwienie pracy.
 • Sprawdź w rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym), czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna i czy posiada własne biuro.
 • Zawsze sprawdzaj, czy dany pośrednik posiada umowe zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysyłał już ludzi do pracy za granice. Poproś o numery telefonów pracodawców zagranicznych oraz do osób, które już skorzystały z jego usług i mogą to potwierdzić.
 • Zanim wyjedziesz za granice, domagaj sie spisania umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itp.
 • Pamietaj, że dowód wpłaty na konto pośrednika - oszusta - nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby.
 • Zanim zapłacisz pośrednikowi za przejazd, sprawdź, ile wynoszą ceny u przewoźników. Nie przepłacaj.
 • Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika. Zwykle kontakt kończy się na pobraniu opłat za lokal.
 • Pamietaj, że polski pośrednik pracy nie ma prawa skierować cie do pośrednika zagranicznego.

-------------------------------------------------------------

 Jeśli dana agencja chce od ciebie pieniądze, zastanów sie! Według ustawy opłaty mogą być pobierane jedynie za faktyczne koszty wysłania danej osoby do pracy, np. opłaty wizowe, koszty przejazdu, ubezpieczenia, badania lekarskie itp. Koniecznie sprawdz, czy opłaty, które Ci przedstawia poorednik, nie są zawyżone. Wiedz, że nie musisz płacić żadnych przedpłat, kaucji, kosztów wynagrodzenia pracowników, usług pocztowo-telekomunikacyjnych ani opłat eksploatacyjnych. Pośrednik nie ma prawa domagaa sie jakichkolwiek kwot z tytułu rekrutacji. Zwróć uwage na to, żeby jeszcze w kraju podpisać z agencją umowe o prace. Najlepiej sprawdz Roz. 16, art. 85, ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia. Tam wyszczególniono, co powinno znajdować sie w danej umowie o prace, są to miedzy innymi:

 • dokładna nazwa i adres pracodawcy zagranicznego,
 • okres, rodzaj i warunki pracy oraz opis świadczen socjalnych nam przysługujących,
 • zasady i warunki ubezpieczenia,
 • nasze obowiązki i uprawnienia oraz obowiązki i uprawnienia pośrednika,
 • zakres odpowiedzialnooci cywilnej stron oraz inne zobowiązania,
 • dokładnie wyszczególnione opłaty, jakie były od nas pobierane

 Oprócz prywatnych agencji pośrednictwa pracy, możesz skorzystać również z Publicznego Poorednictwa Pracy. Tego typu usługi realizowane są przez wojewódzkie urzedy pracy przy współpracy z Wydziałem Migracji Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Gospodarki i Pracy. Równie pomocne są takie organizacje jak MBP (Młodzieżowe Biuro Pracy) czy tez serwis szukampracy.pl, który posiada oferty pracy w kraju, jak i zagranicą, zgłoszone miedzy innymi do urzedów pracy w całej Polsce, wykaz legalnych niepublicznych agencji pooredniczących w pracy posiadających licencje MGPiPS, informacje o sieciach EURES, czyli europejskiego portalu mobilności zawodowej, oraz informacje o praktykach zagranicą i Au Pair. Tych, którzy chcą wyjechaa jako Au Pair, informujemy, że agencje pooredniczące w tym typie pracy nie potrzebują certyfikatu MGPiPS. Jeśli pośrednik przedstawi Ci odpowiednią dokumentacje, a to nadal Ci nie wystarcza, zawsze możesz go poprosić o przykłady "z życia wziete", czyli opis doświadczeń osób, które już skorzystały z jego usług. Możesz wówczas dowiedzieć sie, jak sie danym osobom pracowało, jak wyglądały zarobki oraz warunki życia w danym kraju.

 

comments

Właścicielem portalu jest Ewa Urbańska - Orneta - www.urbanska.info

Top Desktop version