Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /home/czarnaewa/ftp/oszukany/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 354
Komunikat w sprawie nieuczciwych pośredników pracy w UK

Portal o pracy w kraju i za granicą

Komunikat w sprawie nieuczciwych pośredników pracy w UK

Uważajcie na nieuczciwych pośredników pracy - ostrzega nasz konsulat. Fala oszustw narasta. Uwaga na poniedziałkową GW. Dodatek PRACA to zazwyczaj siedlisko kilku dziwnych ogłoszeń z rewelacyjną pracą w UK. Jak się kończą takie wyjazdy polecam lekturę Czarnej listy - dział osoby prywatne. 

 

Konsulat Generalny RP w Londynie informuje 

Uważajcie na nieuczciwych pośredników pracy

Konsulat Generalny RP w Londynie informuje, iż  w ostatnim czasie nasiliły się przypadki oszustw i wyłudzeń dokonywanych przez fałszywych pośredników pracy na obywatelach polskich przyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii. Scenariusz działania takich oszustów jest w większości przypadków podobny:
W polskiej prasie zamieszczają oni ogłoszenia, w których oferują znalezienie pracy w Wielkiej Brytanii podając do kontaktu wyłącznie numer telefonu komórkowego. Po uzgodnieniu warunków i po przylocie do Wielkiej Brytanii, osoby korzystające z usług oszustów, przy odbiorze z lotniska lub dworca autobusowego zmuszone są z góry opłacić koszty transportu, wynajmu mieszkania, itp. (zwykle od stu do kilkuset funtów). Często wymaga się od przyjeżdżających oddania dokumentów tożsamości pod pretekstem rozpoczęcia w dniu następnym procedury wyrobienia dokumentów niezbędnych do podjęcia przyszłej pracy.

 

Następnie osoby, które zapłaciły żądaną sumę są wywożone w przypadkowe miejsca i tam pozostawiane, albo podwożone w miejsce rzekomego zakwaterowania, gdzie po odjeździe kierowcy okazuje się, że nikt nie wie o ich ewentualnym zamieszkaniu. Telefon kontaktowy do pośrednika w tym momencie już nie odpowiada.
Drugim często powtarzającym się scenariuszem jest sytuacja, w której osoby szukające pracy  kontaktują się z polską firmą prowadzącą rekrutacje do pracy w Wielkiej Brytanii. Firma ta pobiera od zainteresowanych osób różnorakie opłaty związane z przygotowaniem dokumentacji, tłumaczeniem dokumentów, transportem do miejsca pracy, szkoleniem językowym itp. Informuje ona swoich klientów, że na Wyspach będzie na nich czekała stała praca za ustalone wynagrodzenie. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii okazuje się, że osobom tym proponowany jest jedynie kontrakt z agencją pracy czasowej. Praca ta nie ma charakteru stałego (jest uzależniona od ilości zleceń, które agencja otrzymuje od miejscowych pracodawców), często okazuje się że pracuje się w niepełnym wymiarze godzin, a koszty związane z zakwaterowaniem i utrzymaniem na miejscu pochłaniają bądź wręcz przekraczają otrzymywane wynagrodzenie. Osoba związana umową z agencją pracy czasowej nie korzysta też z większości zabezpieczeń i gwarancji, które przysługują osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. 

 

Dlatego też, Konsulat Generalny RP w Londynie apeluje do osób, które rozważają decyzję wyjazdu do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy, o dokładne sprawdzanie ukazujących się w prasie ogłoszeń oraz weryfikację warunków oferowanych im umów czy składanych wobec nich zapewnień. Odradza się korzystanie z ofert publikowanych w prasie, które zawierają jedynie numer telefonu kontaktowego. Będąc już na miejscu w Wielkiej Brytanii nie należy dokonywać opłat „z góry" na rzecz osób fizycznych, bez pokwitowania i poza biurem przedsiębiorstwa. Należy żądać okazania dokumentów od osób które reprezentują pracodawcę/pośrednika, nie oddawać im własnych dokumentów tożsamości, będąc przewożonym z lotniska/dworca autobusowego do miejsca zakwaterowania zapamiętać numery rejestracyjne pojazdu, wysiadać ze środka transportu dopiero po wyjściu z niego rzekomego wysłannika i pod żadnym pretekstem nie pozwolić mu się oddalić od siebie, nawet celem zabrania czegoś z samochodu. Każdy przypadek wyłudzenia czy oszustwa zgłaszać na najbliższym posterunku policji.

 

Konsulat sugeruje poszukiwanie pracy przede wszystkim za pośrednictwem urzędów pracy w Polsce, do których trafiają oferty od brytyjskich pracodawców czy też za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy posiadających przewidziany polskim prawem certyfikat (lista tych agencji pod adresem www.kraz.praca.gov.pl).  
Konsulat przypomina, iż osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii  powinny posiadać przy sobie dodatkowo około 150 funtów brytyjskich celem ewentualnego pokrycia kosztów powrotu bądź mieć wykupiony „otwarty" bilet powrotny.

PAMIĘTAJ! Jeżeli po przyjeździe z Polski będą żądać od Ciebie pieniędzy „z góry", na ulicy, na dworcu, w samochodzie - zachowaj ostrożność. Lepiej z usługi takiego pośrednika zrezygnuj - zaoszczędzisz kilkaset funtów i nie pozwolisz się okraść.

KONSULAT GENERALNY RP w LONDYNIE

73 New Cavendish Street

Londyn W1W 6LS 

Numery telefonów: 0870 7742 800, 0207 2913 900; fax: 0207 3232 320

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, na które nie mogą Państwo znaleźć odpowiedzi na stronie internetowej Konsulatu prosimy o kontakt mailowy (koniecznie podając numer telefonu) z poszczególnymi działami naszego urzędu:

 

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">'+addy_text16209+'<\/a>'; //-->


 

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub w sprawach ogólnych:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


    Z uwagi na dużą liczbę zapytań e-mailowych nie możemy zagwarantować, że odpowiedzi na Państwa pytania zostaną przekazane niezwłocznie.

 

comments

Właścicielem portalu jest Ewa Urbańska - Orneta - www.urbanska.info

Top Desktop version