Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /home/czarnaewa/ftp/oszukany/plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 354
Oszukali kilkaset osób

Portal o pracy w kraju i za granicą

Oszukali kilkaset osób

Wielka Brytania | NewElectronix.com

Brytyjska firma NewElectronix.com, powołując się na współpracę z brytyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zapraszała na płatne staże studentów spoza Wielkiej Brytanii. Niestety, wszystko okazało się kolejnym oszustwem.
– Oferta była bardzo atrakcyjna, firma zapewniała mieszkanie w Londynie, wyżywienie oraz zwrot kosztów podróży – mówi Justyna Błaszczyk, jedna ze studentek, która zainteresowała się stażem.
Trzeba było wypełnić formularz na stronie internetowej firmy. – Do wyboru były różne specjalności – marketing, zarządzanie, logistyka i inne – mówi dalej Justyna. Zgłosiła swoją kandydaturę.
Następnym krokiem było przesłanie wykazu ocen ze studiów, zdjęcia oraz dowodu wpłaty na kwotę 35 funtów. – Ja na szczęście nie zapłaciłam, w porę dowiedziałam się, że to oszustwo – mówi Justyna.
Nieświadomie nieuczciwej firmie pomógł Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Oferta stażu znalazła się bowiem w serwisie internetowym urzędu. Pracownicy UKIE zapewniają, że sprostowali informację. Tłumaczą, że zamieścili ją za Eurodeskiem, który jest wiarygodną instytucją. Eurodesk wyjaśnia zaś, że ktoś z zespołu odnalazł newsa o stażach, przetłumaczył i zamieścił w internecie. Niestety, nie sprawdził wiarygodności informacji.
Na stronie www.newelectronix.com znajduje się witryna sklepu internetowego sprzedającego sprzęt elektroniczny. Można przeczytać, że firma poszukuje studentów na opisywane staże. Właśnie z tego adresu studenci wysyłali swoje formularze – zgłoszenia. Co c iekawe, nie odnajdziemy tu żadnego numeru telefonu do firmy NewElectronix, a to jest już trochę podejrzane.
Sprawą zajęła się Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. Do placówki dotarło bowiem wiele zapytań o NewElectronix. – Taka firma nie widnieje w Companies House, czyli spisie brytyjskich firm – mówi Aleksandra Murawska z brytyjskiej ambasady. Dementuje t eż, że ktoś taki współpracuje z brytyjskim MSZ.
Nikomu nie udało się także dodzwonić do NewElectronix. Okazało się, że podany w informacji zwrotnej dla studentów telefon należy do londyńskiej restauracji.
Michał Kaczmarek

http://www.pracainauka.pl/szuk2.php?types=1143013677

comments

Właścicielem portalu jest Ewa Urbańska - Orneta - www.urbanska.info

Top Desktop version